Po czym poznać dobre wino?

Wino to popularny napój, którym od wieków cieszą się ludzie na całym świecie. Wiedza, jak rozpoznać dobry napitek, może być trudnym zadaniem, zwłaszcza dla początkujących. Warto bliżej poznać dostępne rodzaje wina, znaczenie rocznika i czego szukać w dobrej butelce.

Rodzaje wina

Wino jest zazwyczaj podzielone na dwie główne kategorie: czerwone i białe. W ramach tych dwóch kategorii istnieje wiele różnych odmian gron, takich jak Cabernet Sauvignon, Merlot, Chardonnay i Pinot Grigio. Każda ma swój własny, odrębny profil smakowy i cechy charakterystyczne. Oprócz win czerwonych i białych istnieją również wina różowe, zielone, a także produkowane z innych owoców.

Znaczenie rocznika

Jeśli chodzi o wino, rocznik jest ważnym czynnikiem, który należy wziąć pod uwagę przy wyborze napitku. Jest to szczególnie istotne dla wyrobów wysokiej jakości. Ogólnie rzecz biorąc, starsze roczniki mają tendencję do bycia droższymi. Dzieje się tak dlatego, że często mają one bardziej złożone smaki i aromaty ze względu na dłuższy proces starzenia. Warto pamiętać, że wino nie starzeje się w zwykłej butelce. Dlatego w sklepie lepiej wybrać napój w bieżącym roczniku.

Cechy charakterystyczne

Przy wyborze wina, na różne okazje, np. wina na wesele, ważne jest, aby szukać pewnych cech wskazujących na jakość. Należy zwrócić uwagę na etykietkę. Powinna ona zawierać informacje o roczniku i regionie, w którym uprawiane były winogrona, a także zawierać informacje o winiarzu lub producencie. Dodatkowo, ważne jest, żeby szukać butelek z zamknięciem korkowym zamiast zakrętki, ponieważ wskazuje to, że wino zostało odpowiednio postarzone i przechowywane prawidłowo. Ważne jest też, aby sprawdzić kolor napitku. Czerwone wina powinny mieć głęboki rubinowy kolor, podczas gdy białe wina powinny być bladożółte lub słomkowe.

GMB 2k Galeria Alkoholi na Facebooku Oferta B2B Oferta weselna keyboard_arrow_up